Magdalena Trojanowska
Rektor dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ, powołał Magdalenę Trojanowską na stanowisko dyrektora Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży na pełną kadencję.

Drużyna Liceum Mistrzostwa Sportowego wicemistrzem Polski
Drużyna Liceum Mistrzostwa Sportowego zajęła drugie miejsce w Ogólnopolskich Biegach Sztafetowych Szkolnego Związku Sportowego. Zawody rozegrano w Olszynie (woj. dolnośląskie), a uczniowie łomżyńskiego LMS zaliczyli udany debiut na tej imprezie.
Prawo udziału w imprezie mieli mistrzowie wszystkich województw oraz gospodarz zawodów. Na starcie we wszystkich kategoriach stanęło osiemdziesiąt pięć dziesięcioosobowych składów ze szkół podstawowych oraz średnich. Męska drużyna Liceum Mistrzostwa Sportowego zdobyła wicemistrzostwo oraz wypadła najlepiej z wszystkich ekip województwa podlaskiego.
– Oczekiwania przed zawodami były zgoła inne, gdyż na zawody nie mógł pojechać ze względu na ból stopy Dawid Likwiarz, mistrz województwa podlaskiego w biegach przełajowych oraz tegoroczny medalista Mistrzostw Polski. Realnie liczyliśmy na miejsce w ósemce, a już szczytem marzeń byłaby szósta lokata. Jednak bardzo dobra taktyka i niesamowita ambicja wszystkich chłopców doprowadziła do tego rewelacyjnego wyniku – informują Andrzej Korytkowski i Dariusz Kisiel, opiekunowie łomżyńskiej drużyny.
Zwycięzcami sztafety 10x1500metrów zostali uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego ze Szklarskiej Poręby, którzy doskonale znali trasę rozegranych zawodów. Trzecie miejsce zajęła sztafeta Zespołu Szkół Samochodowych z Nowego Sącza. – W drużynie LMS z Łomży dwóch uczestników uczęszcza do drugiej klasy, pozostali są uczniami klas pierwszych. Przyszłość przed nami – chwali charyzmę najmłodszych licealistów Andrzej Korytkowski i dodaje, że po pierwszej zmianie, na której biegł Bartosz Jurak, tegoroczny medalista Mistrzostw Polski w sztafecie 4x400, drużyna LMS Łomża prowadziła o metr przed SMS Szklarska Poręba, a do czwartej zmiany zawodnicy z Łomży utrzymywali się za późniejszymi zwycięzcami, zdobywając coraz większą przewagę nad pozostałymi uczestnikami. – Następnie wysłaliśmy w bój dwóch pierwszaków i spadliśmy na trzecią lokatę. Znakomitą zmianę dał Bartek Folga, który odrobił stratę do drugiej lokaty, a do tego nadrobił jeszcze 15 sekund. W tym przypadku Piotrowi Dąbrowskiemu, kolejnemu medaliście Mistrzostw Polski ze sztafety 4x400, pozostało konsekwentne pilnowanie drugiego miejsca, co znakomicie uczynił – informuje Andrzej Korytkowski.
Udział w niewątpliwym sukcesie mieli nie tylko lekkoatleci, ale również piłkarze i bokser. Opiekunami wyjazdu do Olszyny byli Dariusz Kisiel oraz Andrzej Korytkowski. Liceum Mistrzostwa Sportowego działa pod auspicjami Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Przemysław Łyskawy z LMS Mistrzem Polski
Absolwent Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży oraz podopieczny LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża, Przemysław Łyskawy, okazał się najlepszy w trójskoku w rozegranym we Włocławku krajowym czempionacie. Podopieczny Marka Mierzejewskiego po pierwszym skoku był klasyfikowany na trzecim miejscu, a zwycięstwo w Mistrzostwach Polski Juniorów zapewnił sobie ostatnim skokiem na odległość 14.08 metrów.
Rok 2018 był sportowo bardzo udany dla Przemysława Łyskawego: na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów zdobył brązowy medal, a następnie został powołany do reprezentacji Polski na mecz Polska-Węgry-Czechy-Słowacja-Słowenia. Mistrzowski tytuł w trójskoku przypieczętował sukcesy młodego zawodnika i jest potwierdzeniem jego wysokiej klasy sportowej.
Na zawodach zaprezentowali się także inni zawodniczy wywodzący się z Liceum Mistrzostwa Sportowego i klubu „Prefbet Śniadowo” Łomża. Rafał Pogorzelski w biegu na 2000 metrów z przeszkodami, wywalczył, w stawce 32 biegaczy, wysokie 7 miejsce. Aleksandra Matejkowska w biegu na 1500 metrów pewnie zwyciężyła w swojej serii, co dało jej w ostatecznej klasyfikacji 12 miejsce. Dwa dni wcześniej ta sama zawodniczka w eliminacjach na 800 metrów, walcząc na pozycji 3-4 (3 dawała finał), potknęła się 2 metry przed metą i bardzo poturbowana, nie zdołała już finiszować.
Dobrze zaprezentował się także jedyny zawodnik z UKS Liceum Sportowe Łomża, oszczepnik Damian Budziszewski, który uzyskał rekord życiowy 58.93 metrów, co dało 9 lokatę, a do finału zabrakło sportowcowi tylko 36 centymetrów.
LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża w klasyfikacji medalowej zajął 9 lokatę na prawie 200 klubów, a w klasyfikacji punktowej znalazł się na 31 miejscu, dobywając 39 punktów.
Medal Przemysława Łyskawego jest 12-tym medalem Mistrzostw Polski zdobytym przez zawodników klubu „Prefbet Śniadowo” Łomża w 2018 roku. Tyle samo krążków zawodnicy zdobyli w 2012 roku, a ponieważ sezon jeszcze trwa – życzymy sportowcom pobicia medalowego rekordu!

Terapia i integracja
– Sport podnosi samoocenę, bez względu na zajmowane w wyniku rywalizacji miejsce –twierdzi Marzenna Niewiarowska, terapeutka ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kownatach. Jej podopieczna Urszula Grabowska zajęła pierwsze miejsce w V Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych, który został rozegrany w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży. – Gram od szkoły podstawowej, a w turnieju jestem już po raz trzeci – mówiła Urszula Grabowska. Turniej został rozegrany w sześciu kategoriach, w zależności od wieku, płci i stopnia niepełnosprawności. Wzięło w nim udział blisko sześćdziesiąt osób z Łomży, Kolna, Sejn, Szczuczyna, Olecka i Kownat.
Pierwszy turniej odbył się w 2007 roku. – Na zajęciach z rehabilitacji ruchowej grywaliśmy w tenisa stołowego, ale brakowało nam profesjonalnej infrastruktury oraz imprez, podczas których osoby z niepełnosprawnościami mogłyby się spotkać i integrować – wspominał Adam Bagiński, pomysłodawca turnieju oraz fizjoterapeuta w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Łomży. Na kolejny turniej trzeba było czekać do 2015 roku, od tego czasu odbywa się on systematycznie w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży. Graczom sędziują i asystują licealiści. – Ludzie XXI wieku są wrogo nastawieni do odmienności. Nie rozumieją jej i być może się boją. Nie potrafią dostrzec, że ludzie niepełnosprawni w wielu aspektach są od nas lepsi, są milsi, uprzejmi, nie wyrządzają krzywdy. W szkole podstawowej miałam kolegę autystę, udało mi się z nawiązać z nim nić porozumienia, ale inni w klasie go nie akceptowali – mówiła uczennica pierwszej klasy LMS Ida Modzelewska.
Trener Wacław Tarnacki, który na co dzień jest współautorem sukcesów sportowych pingpongistek z Klubu Uczelnianego AZS PWSIiP, w turnieju był głównym sędzią. – Taka impreza podnosi poziom wzajemnej komunikacji. Emocje sportowe, wyzwalają wiele pozytywnych aspektów ludzkiej osobowości. To niezwykle ciepłe wydarzenie – mówił. A Dyrektor Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży, Iwona Puciłowska, podkreślała, że turniej to tylko jeden z elementów większej układanki. – Nasza szkoła współpracuje z instytucjami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi, angażujemy w to młodzież, aby była otwarta, tolerancyjna i empatyczna. Chcemy, aby pomiędzy uczniami, a podopiecznymi środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, czy domów pomocy społecznej, nawiązało się porozumienie, wzajemna komunikacja. Szkoła ma obowiązek wychowywać w sposób otwarty, bez stereotypów – mówiła. Wacław Tarnacki już przygotowuje się, aby odwiedzić podopiecznych ŚDS w Kownatach i potrenować z nimi grę w ping ponga. Potrzebę wzajemnej współpracy podkreślają także sami terapeuci. – Liczymy na więcej takich inicjatyw. Możliwość wyjazdu poza naszą placówkę i spotkania innych ludzi jest niezwykle istotnym elementem terapii, dostarcza pozytywnych, nowych bodźców. Zależy nam także na współpracy cyklicznej, systematycznej – twierdziła Marzenna Niewiarowska. A fizjoterapeuta Adam Bagiński dodawał, że „podczas imprez sportowych łatwiej zmotywować do aktywności fizycznej, a to się przekłada na sukcesy w rehabilitacji”.
V Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych został rozegrany w sześciu kategoriach (w zależności od wieku, płci i stopnia niepełnosprawności).
Na podium stanęli:
I kategoria
- Urszula Grabowska
- Ewa Szulińska
- Renata Romatowska
II kategoria
- Karolina Komorowska
- Anna Chmielewska
- Martyna Wilkiel
III kategoria
- Sebastian Zysk
- Tomasz Sielawa
- Wojciech Dubowski
IV kategoria
- Marek Gołębiewski
- Stanisław Czerlanis
- Mariusz Kozłowski
V kategoria
- Mirosław Tynecki
- Witold Stefanowicz
- Janusz Olszewski
VI kategoria
- Dawid Dąbrowski
- Damian Jankowski
- Dawid Zakrzewski

Sukces w sztafetowych biegach przełajowych
Dnia 21 października 2017 roku w Augustowie- Przewięzi, rozegrana została Licealiada Województwa Podlaskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Gratulujemy zwycięskim zespołom dziewcząt i chłopców zdobycia III miejsca . Podczas zakończenia Licealiady dokonano dekoracji medalami zawodników zwycięskich sztafet oraz wręczono puchary i dyplomy trenerom sztafet. Trener naszej drużyny pan Andrzej Korytkowski uhonorowany został koszulką z logo „ mistrz województwa podlaskiego”